Nasz priorytet

Hellmann’s podjął zobowiązanie do prowadzenia biznesu w sposób zrównoważony i odpowiedzialny. Dla nas dobre produkty są nie tylko smaczne, ale też pomagają w utrzymać zbilansowaną dietę w sposób przyjazny środowisku. Dlatego używamy tylko składników najwyższej jakości. Cały czas poszukujemy nowych sposobów, by zmniejszyć wpływ naszych produktów na środowisko. W Hellmann’s zawsze szukamy nowych sposobów, by nasze produkty były smaczniejsze.


Sól


Zobowiązaliśmy się do obniżenia poziomu soli w naszych produktach. Co więcej, używając Hellmann’s do swoich potraw, nie będziesz musiał dodawać soli, bo już będą wystarczająco pyszne.


Oleje


Do produktów Hellmann’s używamy olejów roślinnych, takich jak olej rzepakowy, który jest bogaty w tłuszcze wielonienasycone Omega-3 (czyli „dobre tłuszcze”) i ma niski poziom tłuszczów nasyconych („złych tłuszczów”).

Kwasy Omega-3 są ważne dla zdrowia Twojego serca a nie są wytwarzane przez ludzki organizm, więc muszą być dostarczane z posiłków. Dobre tłuszcze powinny być elementem zbilansowanej diety.

Zrobiony z prostych składników


Majonez Hellmann’s robimy z jaj z chowu ściółkowego, octu i oleju, więc jest on wspaniałym źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3.


Majonez Light zawiera tylko połowę kalorii w porównaniu do Oryginalnego Majonezu Hellmann’s.


Ketchup Hellmann’s nie zawiera konserwantów i sztucznych barwników, a na 100g produktu używamy minimum 147g pomidorów.


Dressingi Hellmann’s nie zawierają konserwantów i sztucznych barwników, a zrobione są z pysznych składników, z dodatkiem ziół i przypraw.


Surowce pozyskiwane w sposób zrównoważony i zmniejszanie wpływu na środowisko


Dobre produkty są nie tylko smaczne, ale też robione w odpowiedzialny sposób z dobrych składników. Podejmujemy wiele działań, aby nasz wpływ na środowisko był pozytywny. Dlatego korzystamy z dostępnych surowców pochodzących ze zrównoważonych źródeł i poszukujemy nowych sposobów, by zmniejszyć wpływ naszych produktów na środowisko.


Surowce ze zrównoważonych źródeł


Dokładamy starań, aby nasze główne składniki pochodziły ze zrównoważonych źródeł.


Oleje: Już dziś znacząca ilość używanego przez nas oleju rzepakowego pochodzi z certyfikowanych, zrównoważonych źródeł. Planujemy, aby Do 2020 roku 100% naszego oleju pochodziło z takich źródeł.


Jaja: Jaja, których używamy do naszych produktów pochodzą z chowu ściółkowego.


Pomidory: By zagwarantować najwyższą jakość naszego ketchupu, używamy tylko pomidorów uprawianych na świeżym powietrzu i dojrzewających w słońcu. Od 2014 wszystkie pomidory używane do produkcji naszego ketchupu pochodzą od rolników związanych z programem zrównoważonego rolnictwa Unilever.


Gazy cieplarniane


Pracujemy nad zredukowaniem wpływu, jaki nasze produkty mają na emisję gazów cieplarnianych poprzez zmniejszenie użycia paliwa i optymalizację naszych opakowań.


Odpady


Obecnie większość opakowań Hellmann’s powstaje z materiałów częściowo pochodzących z recyklingu (30%-50%), a w nadchodzących latach chcemy ten odsetek zwiększyć. Co więcej, do 2020 roku chcemy, by 100% naszego papieru i opakowań pochodziło z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony i recyklingu. Naszym celem jest zmniejszenie ilości odpadów o połowę w przeciągu 10 lat.

TOP